Serwis pn-pt: 07:00 - 18:00, sb: 08:00-14:00
motochamp facebook

Jesienna Przypominajka – zanim opadnie ostatni liść

5 listopada 2018

Jesienna Przypominajka – zanim opadnie ostatni liść

Odpowiedzialni kierowcy pamiętają, aby przed jesienią wykonać przy swoim aucie kilka podstawowych czynności, które zapewnią im komfort użytkowania pojazdu. Do najbardziej podstawowych prac należą:

1. Sprawdzenie szyb i wycieraczek

Przed dokonaniem oględzin wizualnych należy dokładnie umyć szyby. Dopiero wówczas widać, czy na tafli nie pojawiły się drobne pęknięcia lub uszkodzenia. W naszym warsztacie można skorzystać z usługi naprawy szyb poprzez klejenie. Jeśli uszkodzenie jest poważniejsze, istnieje możliwość wymiany elementu. Oprócz szyb warto sprawdzić także stan wycieraczek. Jeśli będą uszkodzone lub wyszczerbione, nie będą prawidłowo spełniały swoich funkcji. Pióra wycieraczek należy oczyścić, najlepiej sprawdzi się do tego celu preparat na bazie alkoholu, który skutecznie usunie osadzony brud. W przypadku uszkodzonych piór warto je wymienić – to kwestia bezpieczeństwa! Proponujemy wiele zestawów wycieraczek do wszystkich modeli samochodów.

2. Skontrolowanie uszczelek

Warto sprawdzić czy dalej utrzymane są w dobrym stanie – czy guma nie sparciała, nie pojawiły się jakieś wyszczerbienia materiału. Należy także skontrolować, czy uszczelki dobrze przylegają do nawierzchni, czy nie pojawiły się przerwy. Często bowiem wilgoć pojawiająca się we wnętrzu auta może być spowodowana nieszczelnością, czyli złą kondycją uszczelek. W takiej sytuacji koniecznie należy dokonać wymiany. Jeśli natomiast stan uszczelek jest bardzo dobry, to warto zabezpieczyć przygotować je na okres jesienny. Wystarczy dobrze przemyć i odtłuścić, a następnie nanieść środek do pielęgnacji i konserwacji elementów silikonowych lub gumowych.

3. Sprawdzenie wentylacji

Nieprawidłowo działająca wentylacja może być powodem utrzymującej się we wnętrzu auta wilgoci. W porze jesiennej, gdy słońca jest coraz mniej, a częściej zdarzają się pogody deszczowe, warto zadbać o uniknięcie tego problemu. Dlatego przed sezonem zaleca się odkurzenie kanałów wentylacyjnych, a dla bezpieczeństwa spryskanie ich preparatami dezynfekującymi. Można również pokusić się o wymianę filtra kabinowego, w szczególności jeśli latem auto było intensywnie eksploatowane. W Moto-Champ można zgłosić swoje auto do wyczyszczenia kanałów wentylacyjnych oraz odgrzybienia lub oczyszczenia klimatyzacji.

4. Skontrolowanie elektryki

Okres jesieni wiąże się ze zwiększonym zużyciem energii elektrycznej, dlatego warto przed sezonem sprawdzić czy instalacja prawidłowo działa i nie została w żadnym miejscu uszkodzona. Dobrze jest przetestować wszystkie sterowane elektrycznie elementy. Zalecane jest także usunięcie zabrudzeń z kabli wysokiego napięcia i ich zakonserwowanie z użyciem specjalnych preparatów. Do newralgicznych elementów, które należy sprawdzić należą odsłonięte styki elektryczne (klemy, skrzynki bezpiecznikowe).

5. Sprawdzanie świateł

Gwarantują bezpieczeństwo! Widoczność na drodze – w szczególności w złych warunkach i po zmroku – jest najważniejsza z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dlatego koniecznie należy sprawdzić działanie wszystkich świateł w samochodzie. Koniecznie sprawdźcie nie tylko działanie reflektorów, ale także świateł cofania, kierunkowskazów, przeciwmgielnych. Warto też wozić ze sobą zapasowe żarówki samochodowe. Jeśli jednak już spotka Was na drodze przykra niespodzianka i np. żarówki przednich świateł się przepalą zaś nie macie zapasowych, to możecie zawsze podjechać do naszego warsztatu. Nie należy kontynuować jazdy bez sprawnych przednich świateł – co jest niezgodne z przepisami o ruchu drogowym. Jednak jazda „bez świateł” po zmroku lub przy złych warunkach pogodowych (deszcze, mgła), naraża na wypadek.

Oferujemy bezpłatny jesienny pakiet usług takich jak :

  • kontrola układu rozruchu
  • sprawdzenie poziomu oleju i innych płynów eksploatacyjnych
  • kontrola układu oświetlenia i skuteczności wycieraczek
  • pomiar wydajności ogrzewania i wentylacji
Poprzedni Następny